Äntligen ett lite längre koppel som är anpassat för/funkar bra även till en liten hund (jag har, och recenserar här, den mindre/smalare varianten, 1 cm x 200 cm)! Med det menar jag ett koppel som är lätt och med en lätt och liten pistolhake, och gärna också smalt och följsamt. Jag har letat i flera år och testade under den tiden en hel del olika koppel men hittade inget bra (nog) alternativ tidigare, förrän jag hittade det här för ca 2,5 år sedan, och det här ”checks all the boxes” för mig!
Det uppfyller inte bara alla mina krav (bla att det ska vara lätt och ha en lätt pistolhake) men också mer därtill som extra bonus! Det är ställbart i längden, mellan ca 1-2 meter, och det är snabbt och enkelt att ändra, så man kan utan problem lite snabbt göra det kortare om man är i stan och längre när det passar, så man slipper ha två (eller flera) olika koppel för olika ställen eller tillfällen, och man slipper ha med ett kortare/längre koppel i fickan. Det kortaste är kort nog för stan och det längsta är långt nog för skogen. Det är särskilt smidigt att slippa ta med flera koppel alt kompromissa med något om man reser bort.
Det vadderade handtaget är mjukt och skönt i handen, och själva kopplet är också väldigt behagligt att hålla i! Inget skav eller brännande. Hela koppellängden har insydda reflextrådar (vilket jag också önskat men som inte varit ett hårt krav!). Det är tunt och smalt så det tar ingen plats alls, så man kan lätt stoppa det i fickan om man vill, och trots att det är så tunt och smalt så är det förvånansvärt starkt!
Att det är lätt, tunt och smalt gör också att följsamheten är väldigt bra, vilket är en stor bonus när man har en liten hund! (Jag har som sagt den smalaste varianten, som ju är tänkt till lite lättare hundar). Det är alltså inte styvt eller ”hårt” utan mer ”mjukt” och följsamt. Det passar kanske inte alla hundar/hundägare, eller situationer, men det underlättar väldigt mycket när man har småhundar! Ett styvare koppel kan ofta vara svårt eller jobbigt för en liten och/eller lätt hund att manövrera och röra sig någorlunda fritt i. Ett styvt koppel hamnar också ofta i vägen för hunden och man får som hundförare hjälpa till en del och flytta runt kopplet osv.
Ytan är lite len och glatt så det glider lätt på marken om man har kopplet löst hängande och låter hunden få lite koppellängd för att nosa osv, den lite glatta ytan gör också att smuts inte fastnar särskilt lätt (och är lätt att torka bort!). Kopplet, inkl det vadderade handtaget, torkar också väldigt snabbt efter det har blivit blött (det har nog i princip alltid hunnit torka till nästa promenad) och eventuell smuts lossnar oftast av sig själv när det torkar, annars kan man lätt skölja av det med lite vatten eller torka av med en fuktig trasa.
Trots att kopplet nu är över två år gammalt (och väldigt flitigt använt!) så ser det fortfarande likadant ut som när det var nytt! Jag kan inte se att det är slitet någonstans, inga lösa trådar eller fransigt överhuvudtaget. Möjligen att det kanske skulle upplevas en aning ljusare/mindre svart (pga tex smuts och solblekning) om man skulle jämföra det sida vid sida med ett helt nytt, men det är bara spekulation, och det är inget som syns annars!
Jag har aldrig tidigare varit så nöjd med ett koppel, och jag har heller aldrig använt ett koppel så länge och konsekvent som jag har använt detta, varken ett enskilt koppel eller en ”koppelmodell”. Dels för att jag inte behövt byta då det här har hållit så bra och inte slitits alls men främst för att jag är nöjd och därför inte behöver leta längre! Det finns inget som stör mig, ens litegrann, och det finns inget jag saknar med det här kopplet, jakten efter det perfekta kopplet är äntligen över!